Parafia Rzymskokatolicka
Św. Ojca Pio w Warszawie

przy ul. Gen. Fieldorfa 1


“Trudno jest stać się świętym. Trudno, owszem, ale nie jest to niemożliwe” - Ojciec Pio.

02 kwietnia 2020. Czwartek.
To jest archiwum. Zapraszamy na nową stronę

Strona Główna Ogłoszenia Intencje Mszy św. Z życia parafii Słowo na Niedzielę Porządek Mszy św. Nabożeństwa Sakramenty Księża Patron Wspólnoty Caritas Pielgrzymki Medjugorie 2013 Włochy 2013 Ziemia Święta 2013 Hiszpania 2012 Włochy 2012 Włochy 2010 Ziemia Święta 2010 Francja/Niemcy 2010 Hiszpania 2009 Grecja 2009 Włochy 2009 Ziemia Święta 2008 Włochy 2008 Włochy 2007 Rekolekcje Światowe Dni Młodzieży Bierzmowanie Wnętrze kaplicy Budowa Sanktuarium Wnętrze kościoła Złote myśli Modlitewnik Anielski Linki Kontakt Lokalizacja Login

Wspomnienie z Pielgrzymki do Włoch 2008


W dniach 28.09. - 8.10/2008 odbyła się pielgrzymka do Włoch zorganizowana przez parafię św. Ojca Pio na Gocławiu. Uczestniczyło w niej około 100 osób (2 autokary) z różnych parafii. Przewodnikami duchowymi byli ks proboszcz Andrzej Kuflikowski oraz o. kombonianin Tomasz Marek .

Głównym celem naszej pielgrzymki było nawiedzenia relikwii św. ojca Pio w San Giovani Rotondo, które wystawiono na widok publiczny w szklanej trumnie z okazji 40 rocznicy jego śmierci.

Pierwszymi miastami na szlaku pielgrzymim były: Padwa z Bazyliką św. Antoniego oraz Asyż z pięknie położonym na wzgórzu klasztorem o. Franciszkanów, gdzie w Bazylice Górnej znajduje się grób św. Franciszka. Kolejnym etapem pielgrzymki był dwudniowy pobyt w Rzymie, połączony z Audiencją Generalną papieża Benedykta XVI na placu św. Piotra. Dużym przeżyciem dla wszystkich pielgrzymów była modlitwa przy grobie sługi bożego papieża Jana Pawła II. Wzruszenie było tak duże, że zaintonowaną "Barkę" ks. Proboszcz odśpiewał praktycznie sam - wszyscy z pewnością wylali przed ukochanym papieżem swoje smutki i kłopoty.

W Rzymie zwiedziliśmy: Bazylikę św. Piotra z kaplicą Sykstyńską (z grobem świętego); Groty Watykańskie z grobami papieży; Bazylikę św. Pawła za Murami; kościół św. Ducha, w którym czczony jest obraz Bożego Miłosierdzia; Bazylikę Matki Bożej Większej (Śnieżnej), patronki Rzymu; kościół św. Piotra w Okowach, gdzie podziwialiśmy wspaniałą rzeźbę Mojżesza; kościół o. Redemptorystów z oryginalnym obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy; kościół św. Jana na Lateranie - miejsce urzędowania episkopatu Rzymu oraz Schody Święte (przywiezione przez św. Helenę z Jerozolimy, po których Pan Jezus szedł do Piłata).

Będąc w Rzymie trudno było pominąć największe atrakcje turystyczne, takie jak: Panteon, Forum Romanum, Koloseum, Plac Navona, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Zamek św Anioła nad Tybrem, Plac Wenecki, Kapitol, Schody Kapitolińskie, rzeźbę Wilczycy karmiącą mitycznych założycieli Rzymu. Cały przemarsz przez Rzym był doskonale zorganizowany i poprowadzony przez włoską przewodniczkę polskiego pochodzenia - byliśmy wyposażeni w system łączności o dużym zasięgu, dzięki któremu można było słuchać szczegółowych wyjaśnień przewodniczki i jednocześnie w nieskrępowany sposób podziwiać piękno architektury tych miejsc. Słoneczna pogoda dodawała nam wszystkim sił, tak bardzo potrzebnych na wyczerpującej trasie.

Silnym elementem patriotycznym pielgrzymki był pobyt na Monte Casino, gdzie po krótkim zwiedzaniu klasztoru o. Benedyktynów, udaliśmy się na cmentarz żołnierzy polskich, leżący u podnóża wzgórza. Po mszy św. odprawionej na cmentarzu, złożyliśmy kwiaty na grobie generała Andersa i odśpiewaliśmy hymn narodowy. Kilku pielgrzymów odnalazło groby swoich bliskich.

Tego samego dnia wjechaliśmy również na górę Monte Vergine (ok. 2 tys m.n.p.m), gdzie zwiedziliśmy klasztor o. Benedyktynów ze wspaniałym muzeum Szopek Bożonarodzeniowych. Wjazd i zjazd serpentynami przyniósł wiele wrażeń i emocji (była mgła, a na szczycie padał deszcz).

W drodze do San Giovani Rotundo, odwiedziliśmy miejsce urodzin św o. Pio, malowniczo położoną o starej zabudowie Pietrelcinę oraz miejsce otrzymania pierwszych stygmatów Piano Romano.

Dwudniowy pobyt w San Giovani Rotondo zaczęliśmy od modlitwy różańcowej w starej Bazylice Matki Boskiej Łaskawej przy klasztorze o. Kapucynów. Następnie, w podziemiach tej Bazyliki, gdzie wystawione było na widok publiczny ciało św. O. Pio złożone w szklanej trumnie, mieliśmy możliwość dłuższej modlitwy indywidualnej. Nawiedziliśmy również: miejsce otrzymania przez św. o Pio stygmatów tj. chór i kaplicę z oryginalnym obrazem MB Łaskawej oraz nową Bazylikę położoną w bliskim sąsiedztwie starej (piękna architektura i nowoczesne rozwiązania techniczne). Poza tym wszyscy uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej na wzgórzu nieopodal Bazyliki i podziwialiśmy Szpital Ulgi w Cierpieniu. Ostatni etap naszej pielgrzymki na ziemi włoskiej to nawiedzenie: kościoła w Monopelo gdzie w głównym ołtarzu znajduje się Najświętsze Oblicze Jezusa, odbite na chuście zwanej "chustą Weroniki" ; Monte Sant Angelo - starożytne miasteczko z Bazyliką św. Michała Archanioła, którą zbudowano na miejscu jego objawienia; Loreto z Bazyliką Loretańską, a w niej domek Maryi, który jak głosi legenda został przez aniołów przeniesiony tu z Nazaretu oraz cmentarz żołnierzy polskich w Loreto.

Droga powrotna to przejazd autostradą, z której rozciągał się bajeczny widok, z jednej strony na Adriatyk, z drugiej na szczyty lodowców w Apeninach. Przemierzając szlak pielgrzymi, z modlitwą na ustach (godzinki, różaniec, koronka i pieśni), podziwialiśmy piękno zarówno krajobrazów słonecznej Italii, oryginalną roślinność (pinie, kaktusy, palmy, opuncje), sady oliwne, Lagunę Wenecką, jak również nowoczesne autostrady z licznymi tunelami i estakadami.

Ostatnim akcentem była msza święta w klasztorze na Jasnej Górze, gdzie dziękowaliśmy Bogu i Maryi za możliwość odbycia tak wspaniałej pielgrzymki oraz otrzymane łaski.

Marek i Katarzyna.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć